Rumunsko.TV ›› Sighetu Marmatiei

znak města Sighetu Marmatiei

Sighetu Marmatiei

Pěkné město s kosmopolitním nádechem Sighetu Marmatiei se nachází v severozápadním Rumunsku u ukrajinských hranic na břehu řeky Tisy. Sighetu Marmatiei je součástí župy Maramureš.

Poloha města Sighet

Jméno města pochází z maďarštiny a znamená Ostrov (Sziget) v Máramaros (nynější župa, ale hlavně historický region).

Podle sčítání lidu v roce 1910 mělo město 21370obyvatel, z toho 17,542 (82.1%) mluvilo maďarsky, 2001 (9.4%) rumunsky, 1257 (5.9%) německy a 32 ukrajinsky. Židů žilo ve městě 7981 (patřili k maďarské i německé jazykové skupině), 5850 bylo řeckých a 4901 římských katolíků. Toto různorodé národnostní a náboženské složení napovídá, že město mělo pestrou a zajímavou historii a že v něm najdeme množství architektonických zajímavostí. Ve městě je mimo jiné množství židovských památek. V roce 2002 ve městě žilo na ploše 135,36 km² 41220 obyvatel (Rumunů - 79.73%, Maďarů - 15.80%, Cigánů - 1.08%, Ukrajinců a Rusínů - 2.97%). Náboženské složení bylo ve stejném roce následující 69,09% pravoslavných, 13,22% římských katolíků, 6,8% řeckých katolíků, 3,9% patřících k reformované církvi a 1,09% baptistů.

V městě se nachází hraniční přechod Sighetu Marmatiei-Solotvino na Ukrajinu. Vzdálenost mezi těmito dvěma města lze zvládnout pěšky a proto je Sighet vhodným cílem k jednodennímu výletům pro návštěvníky Solotvina.

Je zde železniční nádraží a na dohled od něj je nádraží autobusové. Nejbližší letiště je v Baia Mare. Centrum města jde za chvíli projít pohodovým procházkovým tempem.

Město je překvapivě čisté, úhledné a dobře udržované. Pro turisty zvyšuje jeho atraktivitu umístění mezi svahy rumunských Karpat (viz. mapa regionu Maramureš).

Historie

První zmínka o osídlení je z 11. století a o městě z roku 1326. V roce 1352 byl Sighet hlavním městem regionu Maramaroš (oproti dnešku k území patřila také část dnešní ukrajinské Zakarpatské oblasti), který náležel k Uherskému království.

Od roku 1570 do roku 1733 náleželo město (stejně jako celý region Maramaroš) k Transylvánskému knížectví a od roku 1733 se opět vrátilo pod vládu Uherska.

Máramarossziget (jak se Sighet nazývá maďarsky) bylo v rámci Uherského království centrem rumunské, rusínské a židovské kultury i politického života.

Na konci I. světové války se město součástí Rumunského království, aby se v průběhu II. světové války opět dostalo pod nadvládu Maďarska (o čemž rozhodla Druhá vídeňská arbitráž 30.08.1940, tedy v podstatě Německo a Itálie ). V následujících několika letech (do roku 1944) bylo více než 20000 židů z města Sighet posláno do koncentračních táborů, včetně nositele Nobelovy ceny míru spisovatele Elie Wiesela, který se v městě narodil. Nyní zde žije pouhých 21 židů. Na základě pařížských mírových smluv uzavřených na Pařížské mírové konferenci, které byly podepsány 10. února 1947 bylo město Sighetu Marmaţiei postoupeno Rumunsku.

Známé je zdejší vězení, která bylo postaveno v roce 1897 a za Rakouska-Uherska sloužilo k trestání pachatelů kriminálních deliktů. Po roce 1945 vězení sloužilo pro válečné zajatce. V padesátých a šedesátých letech zde Securitate provozovala vězení pro politické oponenty komunistického režimu, ale také pro hodnostáře, ministry, politiky, akademiky, ekonomy, důstojníky, historiky, novináře a jinak veřejně známé osobnosti. Někteří byli odsouzeni k dlouholetým trestům a někteří seděli bez předchozího soudu. Hodně osobností meziválečného Rumunska zemřelo právě zde , např. bývalý předseda Rumunské vlády Iuliu Maniu.

Turisticky zajímavé místa

Známí rodáci: Joel Teitelbaum - známý chasidský rabín, Elie Wiesel - spisovatel a nositel Nobelovy ceny míru, Dr. György-Miklós Jakubínyi římsko-katolický arcibiskup Alba Iulia, David Weiss Halivni, Simon Hollósy, Moshe Teitelbaum, Joseph Szigeti.

Název města: Sighetu Marmaţiei se někdy píše Sighetul Marmaţiei, často používaný je také dřívější název Sighet, v ČR také Siget. ukrajinsky: Сигіт Мармароський, Снгет, Сигіт; maďarsky: Máramarossziget, Sziget; rusínsky: Syhot, sihota; jidiš: סיגעט-Siget; slovensky: Syhoty, Sihoť; německy: Marmaroschsiget.

Souřadnice: 47°55′43″N 23°53′33″E

Telefonní předvolba: (+40) 02 62

Odkazy: memorialsighet.ro, primaria-sighet.ro, maramuresland.blogspot.com, sighet-online.ro, sighet.ro, sighet.net maramures-turism.ro, thedagger.com/archive/romania/jews.

* * * všechny fotografie města Sighetu Marmatiei * * *

Stránka Sighetu Marmatiei byla vytvořena 12.července 2008. Poslední aktualizace proběhla 16.července 2008.

Rumunsko.TV ›› Sighetu Marmatiei

kontaktní email na webmastera Rumunsko.TV