Rumunsko.TV ›› Maramures ›› Sighetu Marmatiei ›› Fotky Sighetu Marmatiei

Kalvínské náboženství, Kalvinismus, Reformovaná církev, Presbyteriáni

Kostel - Kalvínské náboženství, Kalvinismus, Reformovaná církev, Presbyteriáni

Na fotografii je Kalvínský kostel. Jedná se o nejstarší budovu v Sigetu (z XIV.stol).

Kdo jsou Kalvinisté?

Kalvínskému náboženství se také říká Kalvinismus nebo Reformovaná církev, případně také Presbyteriánská církev (v anglo-americkém prostředí), či Helvetská církev. Kalvinistům se někdy říká také hugenoti.

Náboženství vzniklo v 16. století, největšícho úspěchu se dočkalo ve Švýcarsku. Šiřitelem byl Jan Kalvín.

Věrouka je definována v helvetském vyznání víry

Kalvínské náboženství vyznává na základě Bible spasení z Boží milosti, které člověk přijímá vírou, zdůrazňuje svrchovanou Boží vládu nad světem. Církev nesmí být řízena světskou mocí. Jejich bohoslužby jsou prosté, bez ceremonií. Večeři Páně chápou jako symbolické připomínání Kristovy oběti a jeho přítomnosti v církvi. U církve je presbyterní zřízení (rada starších) věřící se dělí na podskupiny (5–7rodin) a volí jednoho ze svého středu a ten se účastní presbyterní rady. Presbyteři dohlíží na duchovní péči a hmotné potřeby sboru, snaží se o udržení kázně v církvi i v osobním životě věřících. Kalvínismus vyžaduje od věřících askezi a klade důraz na pracovitost (těch, kteří pracovat mohou). Z reformovaných kostelů byly odstraněny sochy a obrazy, místo oltáře zaujala kazatelna.

Reformovaná církev (Kalvinisté) v českých zemích se v roce 1918 spojila s církví luterskou a vytvořili Českobratrskou církev evangelickou.

Alexandra (e-mail) 11.02.2017 18:21:50
dobrý den, nikde jinde jse se neodzvěděla více o Kalvínskem naboženství a velice mne zajimá , jelikož jsem křtěná jak Kalvínka,protože jí byla i má babička, zajímá mě v co vlastně věří,co uznavají a podobně, kdyz jsem se byla ptat v katolicke kostele na oddaní do svazku manželskeho řekly mi že bych se musel adat prekřtít . dekuji a prosim o odpověd na oji email.

Lucie Frühaufová (e-mail) 03.07.2013 11:25:29
Kristus byl přítomen v jaké církvi prosím ?

ivan 07.10.2009 17:25:30
Prosím o sdělení, kaká je to církev Helvétská,nemohu se o tom nikde dočísti.Díky prosím o odpověď na moji emailovou adresu.

Přidat komentář

Jméno:
E-mail:
Web:
Komentář:
Kód:

Rumunsko.TV ›› Maramures ›› Sighetu Marmatiei ›› Fotky Sighetu Marmatiei